top of page

DEBUSSY MUSIC COMPETITION

2023 RESULTS

October 2023

Grand Prize Winner

 

Emel DOGAN UGURLU, Gonca YERLİKAYA

Special Prize Winners

Best Debussy Performance Special Award

Candidates who have given an exceptional performance of a work written by Claude Debussy.

Anna Kierzynkowska & Dawid Trawicki / Johanna Habersetzer / Maralmaa Bayarsaikhan / Stanley Hyun / WEI YUJING

Art of Musical Interpretation Special Award

Candidates who have demonstrated exceptional skill in interpreting and performing musical works, bringing their own unique perspective and artistry to the music.

GUO ZIXI / MELISA IBRAHIMI / Mirei Kuroyanagi / TAM SI WAN

Musical Sensibility Special Award

Candidates who have shown exceptional sensitivity and understanding of music, and have a deep appreciation for the nuances of musical expression.

Friderika Zwierzyńska / Jiachen Xu / Jiayi Shi / Leo Chen / Ludmila Pelahiy / Ong Xiang Ying / Tang Pui Man Frances / Vincent Yam / WEINA·YILIYA

Virtuosic Performance Special Award

Candidates who have demonstrated remarkable proficiency and command over their performance.

Hechengzi Li / Irene Messoloras / JINRONG ZHOU / Liu Sheng Yu / Wang Haiyun

Baroque A (Under Age 17)

First Prize

Jiayi Shi - Piano 

Baroque B (Over Age 17)

Absolute First Prize

Emel DOGAN UGURLU, Gonca YERLİKAYA - Flute & Violin

Classical A (Under Age 17)

First Prize

Jiayi Shi - Piano

Second Prize

Maralmaa Bayarsaikhan - Piano

Third Prize 

Qianyue Hu - Piano

Romantic A (Under Age 17)

First Prize

Jiayi Shi  / Johanna Habersetzer - Piano

Romantic B (Over Age 17)

Absolute First Prize

Hechengzi Li - Piano

JINRONG ZHOU - Flute

Second Prize

Xinyu Ke - Piano

Third Prize

Alexander Ng - Piano

Modern A (Under Age 17)

First Prize

Vincent Yam - Piano

Second Prize

Yuting Lan - Piano

Modern B (Over Age 17)

Absolute First Prize

Tang Pui Man Frances - Harp

First Prize

Anna Kierzynkowska & Dawid Trawicki - Violin & Guitar

Second Prize

Yikun Lyu - Piano

Concerto

Absolute First Prize

Jiachen Xu - Violin

First Prize

Tang Pui Man Frances - Harp

Second Prize

Tianqi Shen - Piano

Original Composition

Absolute First Prize

Carlos Cotto Clemente
Radosław Broda
Ruichao Wu

First Prize

Gracie Dundee
Shiliang Luo
SOOYEON SIM
Yi-Chi (Chi chi) Wang

Second Prize

Junyi Wu
Tianxing Ma
Xuanyu Wang

Duo Performance

Absolute First Prize

Emel DOGAN UGURLU, Gonca YERLİKAYA - Flute & Violin

Second Prize

Timmy Zhao & Vicky Zhao - Piano Duo

Musical Theatre / Opera

Absolute First Prize

WEINA·YILIYA

First Prize

YIXUAN ZHOU

Second Prize

Alina Cheung

 

Third Prize
Dan He

National Music

Absolute First Prize

XINYUAN ZHAO - Vocal

Orchestra

First Prize

Shanghai Student Starlight Orchestra

Professional (No age limit)

Absolute First Prize

Liu Sheng Yu - Cello
Meijun Chen - Clarinet
Irene Messoloras - Conducting
Hechengzi Li - Piano
Jiachen Xu - Violin
Charity Mapletoft - Vocal

First Prize

JINRONG ZHOU - Flute
Tang Pui Man Frances - Harp
Cencen Zhou / Ludmila Pelahiy / WEI YUJING - Vocal

Second Prize

Jenny Ye - Piano
Anna Dong - Violin
HONGJIE PU / Xiangjing Ding - Vocal

Advanced (Age 18-22)

Absolute First Prize

Wang Haiyun - Cello
MELISA IBRAHIMI - Piano

Young Artist (Age 14-17)

Absolute First Prize

GUO ZIXI - Cello

First Prize

Huang Li Yang James / TAM SI WAN - Piano
Dylan Lin - Saxphone

Second Prize

Jiayi Shi / Joyce Lumeng - Piano

Third Prize

Ailun Zhao - Piano

Youth (Age 11-13)

Absolute First Prize

Stanley Hyun - Piano

First Prize

Johanna Habersetzer - Piano
Leo Chen - Trumpet

Second Prize

Nuo chen / Ong Xiang Ying - Piano

Third Prize

Yiyang Cheng / Yuexi Cao - Piano

Junior (Age 8-10)

Absolute First Prize

YULIA WEI - Harp
Friderika Zwierzyńska - Piano

First Prize

Kayshana Ram / Mirei Kuroyanagi / Vincent Yam - Piano

Second Prize

ZHANYU ZHANG - Clarinet
Jiyue Bi - Piano

bottom of page